4 hal
Colisa fasciata/Ajakos gurámi:
származás:Assam
Testhossz:6-7cm
Természetes élőhely: Vizesárkok
Viselkedés: félénk
Táplálkozás: mindenevő
Szaporítás:Könnyű
Medence:min 50l 1 pár
Dekoráció: Gyökér, dús növényzet
Továbbá:A hím alapszíne sötétbarna, oldalán kékes árnyalatú sötét harántcsíkokkal. A test középvonalában fekete csík húzódik. A hátúszót vörös szegély díszíti. A nőstény világosabb és harántcsíkozása sem feltűnő. A hím hátúszója hegyes, a nőstényé lekerekített, kevésbé színes.
Szaporításnál nagy medencében (80-100 liter) várhatunk csak biztos eredményt. A hímek sokszor kíméletlenül hajtják a nőstényeket. A tenyésztés legfontosabb feltétele a jól összeillő tenyészpár. A nőstények számára az ívatómedencében bőven gondoskodjunk búvóhelyről. Az ivadék fölnevelése megegyezik a többi Colisa fajnál leírtakkal, az ivadék azonban kevésbé kényes.
Colisa lalia/Törpe gurámi:
Származás: Pakisztán
Testhossz:4cm
Természetes élőhely:áló-, folyóvizek
Viselkedés:Társas, a hamekkel nem.
Táplálkozás:Ragadozó
Szaporosás:Könnyű
Medence:min 60l 1 pár
Dekoráció:GYökerek, békalencse, dús növények, úszónövények
Továbbá:E faj hímjei nagyon színesek, de a nőstény mindig ezüstös bézs uniformist visel. Egy 60 literes akváriumban egyetlen gurámi pár élhet, néhány nyugodt Cyprinidae (pontyféletársaságában. Szaporodás idején a hím levegőbuborékokból és az akváriumban található mindenféle törmelékből habfészket készít. Mikor elkészül vele, a fészek kb. 1,5 centiméterrel is a víz felszíne fölé emelkedhet. Amikor a nőstény párzásra kész, a hímhez úszik és az állával dörzsölgetni kezdi az oldalát. A kiengedett ikrák, melyeket egy olajos folyadék vesz körül, könnyűek, és a víz felszíne, azaz egyenesen a habfészek felé igyekeznek. A hím folyton ott ügyködik a megtermékenyített ikrák körül, s elrendezi őket a fészekben. Az ivadékok három nap múlva kikelnek. Eleinte sóféreglárvákkal kell etetni őket.
Ctenopoma fasciolatum/Kongói kúszóhal:
Származás:Kamerun és Kongó
Testhossz: 8 cm
Természetes élőhely: Folyóvizek
Viselkedés:Békés
Táplálkozás: Mindenevő
Szaporítás:Nehéz(sajnos)
Medence: min 80 l(1 pár)
Dekoráció: Gyökér, dús növényzet
Hőmérséklet:24-28C
Továbbá: A hal alapszíne szürkéssárga, az oldalakat 8-12 sötét harántcsík díszíti, a kopoltyúfedőt kék folt. A hímek valamivel nagyobbak, úszóik hegyesebbek. A víz minőségével szemben igénytelenek, azonban csak nagyobb halfajokkal célszerű együtt tartani őket társas medencében. Tenyésztéséhez középnagy méretű medence szükséges, mert az ikrák száma nagy. Laza habfészket építenek, ivadékgondozásuk nem túl kifejezett. Az 500-700 kis lárva 24-36 óra alatt kel ki. Legkésőbb a kelés után másfél nappal apró élő eleséggel meg kell kezdeni táplálásukat. Az ivadék nevelését lehetőleg alacsonyabb hőmérsékleten végezzük (22 °C), mert magasabb tartási hőmérsékleten sok lesz az elhullás közöttük. Az alacsonyabb vízhőmérséklet miatt a növendékek kissé lassabban fejlődnek, mint a többi labirinthal esetében
Ctenopoma oxyrhynchum/Hegyesfejű kúszóhal:
Származás:Kongó
Testhossz:10 cm
Term.élőhely: Folyóvizek
Viselkedés: Békéd, nem szereti a világos helyeket.
Táplálkozás:MIndenevő
Szaporítás:Nehéz
Medence: min 80l(1 pár)
Dekoráció: Gyökér, dús növényzet
Hőmérséklet: 24-28C
Továbbá: Alapszíne sárgásbarna, a fej vöröses. Az oldalak közepét sötét folt díszíti. Az úszók barnák, fekete szegéllyel. A hímek hát- és farok alatti úszói kissé hegyesebbek a nőstényekénél. Nagyobb méretű, nyugodt természetű halfajokkal ajánlatos egy medencébe telepíteni. Ivarérésüket kb. kétéves korban érik el. Ívatásukhoz legalább 50 literes medencét kell sűrű növényzettel előkészíteni, és a hőmérsékletet 24 °C-ra beállítani. Az ívás gyorsan, a talaj fölött történik, sem habfészket nem építenek a szülők, sem pedig ivadékgondozással nem találkozunk. Az ívás rendszerint késő este, sötétben zajlik le. A nagyszámú, felszínre emelkedő ikrát a medencéből ki kell emelni, mert reggel a tenyészállatok elfogyasztják őket. A több száz kis lárva 24 óra alatt kel ki az ikrából. További két nap múlva kell elkezdeni etetésüket apró élő eleséggel. A tenyésztési kondíció eléréséhez a tenyészállatoknak feltétlenül szükségük van rovareleségre. Egyébként a kifejlett állatok sem a víz minőségével, sem a táplálékkal szemben nem igényesek